Poznaj 5 sposobów na artystyczną zabawę z dzieckiem w domu.

Twórcze, manualne zabawy i prace plastyczne dla dzieci są nieodłącznym elementem szczęśliwego dzieciństwa. Dziecko szlifuję swoją wyobraźnie i pomysłowość oraz ćwiczy rączkę i koncentrację. Prace plastyczne są taką dziedziną aktywności dziecka, która pozwala mu zdobywać wiedzę o otaczającym świecie, to więc nie tylko dobra zabawa, ale również nauka.

Dzisiaj proponujemy 5 zabaw plastycznych, które nie pozwolą im się nudzić!

Najpopularniejsze materiały jakie przydadzą Wam się w pracach plastycznych

Z pewnością przydadzą się potężne ryzy papieru – zarówno białego, jak i kolorowego oraz cała gama kolorowych mazaków, farby i pędzli. Świetnym materiałem jest również bibuła, kreda czy plastelina.

 

 

 

 

 

Rysowanie oraz kolorowanie kredkami

Dziecko może wytworzyć magię za pomocą kilku kredek, kolorowych długopisów i papieru. Czasami maluchy tworzą proste bazgroły na kartce. Innym razem możesz zauważyć w nich potencjał, patrząc na dzieła sztuki swoich pociech.

Rysowanie pozwala najmłodszym wzmocnić zarówno racjonalną lewą stronę mózgu jak i cechy emocjonalne i twórcze, za które odpowiedzialna jest prawa strona. Co więcej – dzieci lubią to robić! Podobnie jak w przypadku gier i zabaw, dziecko odczuwa przyjemność z ruchów wykonywanych w przypadku rysowania.

Rysowanie to wspaniała umiejętność, do której wszyscy powinniśmy zachęcać nasze pociechy od momentu, w którym potrafią one utrzymać kredkę w ręce.

Malowanie palcami

Druga zabawa plastyczna, która z pewnością spodoba się maluchom to malowanie palcami. Malowanie pozwala na swobodną ekspresję emocji, rozwija wrażliwość dziecka i kształtuje jego emocjonalny stosunek do otoczenia.

Przede wszystkim jest nam potrzebna farba przeznaczona do malowania palcami. Ważne jest aby pojemniki farbek były na tyle duże aby dziecko mogło zanurzyć w nich całą dłoń. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka kolorów, aby mieć możliwość wyboru. Następnie ubierz dziecko w fartuch bądź strój malarski, wyłóż podłogę gazetami i… niech się dzieje 🙂

Słoneczny kolaż na okno

Proponujemy świetną zabawę z kolorami i światłem, która uczy kreatywności. Ta zabawa plastyczna wymaga przygotowania bibuły, krepiny, rozciętej po bokach koszulki do segregatora i kleju. Wycinamy różne kształty według uznania, ale równie dobrze może się przyjąć konkretny temat.

Po ich wycięciu z ich poszczególnych elementów łatwo stworzyć własne dzieła! Jak? Po prostu przyklejając je na koszulkę. Gotowy kolaż przyklejamy taśmą na szybę. Obserwowanie efektów kolorystycznych i przenikającego przez szkło i papier światła… Widok z okna nabiera nowego wymiaru 🙂

Nasze zajęcia plastyczne dla dzieci w Kielcach również łączą zabawę z rozwojem artystycznym. Zobacz efekty naszej pracy z dzieciakami w naszej galerii 🙂

Plastelinowe płaskorzeźby

Kolejną zabawą jest uwielbiana przez wszystkie mamy plastelina 🙂

Okazuje się, że zabawy z wykorzystaniem właśnie plasteliny nie tylko przynoszą naszym pociechom dużo radości ale rozwijają wyobraźnię, sprawności manualne oraz wytrwałość. Kształtują również w dziecku koncentrację uwagi.

Do tej zabawy potrzebujcie tylko plastelinę oraz białe bądź kolorowe kartki.

Wystarczy przyklejać jej kolorowe elementy rozgrzane wcześniej w palcach do kartki, spróbujcie stworzyć piękne pejzaże lub scenki. Można ją również rozmazać jak farbę!

Markery ze stempelkami

Wszystkie dzieci, zarówno te młodsze jak i starsze uwielbiają stemplować. Dzieci są wtedy skoncentrowane, a zarazem zrelaksowane.

Markery ze stempelkami można kupić w każdym sklepie papierniczym.

Kolory są bardzo różne, od czerni do żółtego. Każdy pisak ma inną pieczątkę, np. serce, gwiazdkę, drzewo, itd. Taki zestaw 2 w 1 to opcja świetna dla młodszych oraz starszych dzieci. Maluchy bardziej uwielbiają przybijać pieczątki, natomiast starszym dzieciom polecam wykonać ilustracje wg własnego stylu. Im więcej możliwości daje narzędzie, tym dłużej możemy spędzać czas z dzieckiem nad pracą plastyczną.

Polecamy założyć własną teczkę dla dziecka tak, aby można je było w przyszłości obejrzeć, wywołać wspomnienia a przede wszystkim zobaczyć jakie były mocne strony w rysunku.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie – sprawdź naszą Politykę prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.