Talent czy umiejętności…? Czy każde dziecko może nauczyć się rysunku i malarstwa?

Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator” – Ralph Waldo Emerson

Często powielamy przekonanie, że aby osiągnąć wysoki poziom w jakiejś dziedzinie musimy mieć do tego talent. Zapominamy przy tym, że tak na prawdę dużo większe znaczenie ma ciężka praca i powolne dążenie do poprawiania swoich umiejętności niż wewnętrzne predyspozycje. Stereotyp powszechnie rozumianego „talentu” doskonale uwidacznia się w kwestii sztuk plastycznych i innych dziedzin artystycznych. Czy każdy może nauczyć się rysunku i malarstwa…? Czy dziecko musi mieć wewnętrzne predyspozycje, aby realizować swoją pasję do twórczości?

 

Jak rozpocząć przygodę z rysunkiem i malarstwem?

Nie ważne czy masz 6, 15 czy 20 lat, rysunku i malarstwa możesz nauczyć się w każdym wieku. Z pewnością lepiej jest zacząć naukę w młodym wieku. Kluczowym czynnikiem jest tutaj motywacja. Nauczanie dzieci jak rysować, może wydawać się trudnym zadaniem, ale celem jest tutaj zachęcenie dziecka do odkrywania wszystkiego, co chce za pomocą sztuki i rysunku.

Czy można nauczyć się rysować, jeśli nie ma się talentu?

Tak, każdy może nauczyć się rysować. Możesz myśleć, że tego nie potrafisz ale inni uznają, że masz talent i docenią to co rysujesz. Naturalny talent może ułatwić proces uczenia się, ale wysoka umiejętność rysunku i malarstwa może być wynikiem zarówno talentu jak i praktyki. Jak w przypadku każdej innej umiejętności, można się tego nauczyć.

Od czego zacząć naukę rysowania?

Jeśli jesteś nowicjuszem, zacznij od podstawowych kształtów i linii. Rysowanie wydaje się być sposobem na wyrażanie siebie. A tylko praktyka jest najlepszym sposobem na naukę. Jeśli chodzi o rysowanie i malowanie, definitywnie chodzi właśnie o praktykę. Bardzo pomocne w tym są różnego rodzaju zajęcia plastyczna dla dzieci, na których przygotowane są odpowiednie zagadnienia, adekwatne do wieku dziecka. 

Czy malarstwo jest trudne do nauczenia?

Opanowanie podstaw i stworzenie pierwszych własnych prac malarskich to stosunkowo szybki proces. Dzięki skupieniu i praktyce będziesz malował w bardzo krótkim czasie.
Zostanie doskonałym artystą może zająć wiele lat, ale przekonasz się, że proces uczenia się jest wciągający i wart zachodu.

Czy w rok można nauczyć się rysować?

Czas potrzebny każdej osobie na opanowanie umiejętności rysunkowych może być dłuższy, bądź krótszy w zależności od tego, jak podchodzą do rysowania. Bardzo ważne jest ile czasu w tygodniu poświęcamy rysunkowi, jak wnikliwie realizujemy poszczególne ćwiczenia i jak łatwo uczymy się nowych rzeczy. Nauka rysunku i malarstwa może trwać od miesiąca do kilku lat.

Po czym poznać, że dziecko ma talent plastyczny?

W wieku przedszkolnym/szkolnym czasem trudno jeszcze określić talent dziecka ale można obserwować kierunki zainteresowań.
Dzieci uzdolnione plastyczne mogą charakteryzować się np.,

 • bogatą wyobraźnią,
 • zbieraniem kolorowych liści, kasztanów, kwiatów,
 • częstym rysowaniem w zeszytach lub na luźnych kartkach,
 • tworzeniem z plasteliny, malowaniem farbami (malowanie nie tylko na kartce ale też na ścianie 🙂 )
 • zwracaniem uwagi na kształty i barwę otoczenia,
 • próbą dekorowania siebie oraz otaczającej przestrzeni,

Jak pomóc dziecku w rozwoju talentu plastycznego?

Najpierw zajrzyj na nasz wcześniejszy wpis, w którym wyjaśniamy dlaczego rozwój artystyczny dziecka jest tak ważny.

     • Zapewnij odpowiednie akcesoria plastyczne.Nie muszą to być najdroższe farby, kredki czy sztaluga, wystarczą podstawowe przyrządy z różnych technik plastycznych, aby mogło wskazać co go interesuję i sprawia przyjemność.
 • Wspieraj artystycznie, aby dziecko mogło rozwijać swój talent, wyobraźnię i twórcze myślenie,
 • Nie krytykuj,
 • Nie porównuj z innymi,
 • Doceniaj wkładany wysiłek,
 • Doceniaj próby, również te nieudane, traktujcie niepowodzenie jako lekcje
 • Chwal słowami „Dałeś radę”, „zrobiłeś to” – to bardzo cenny komunikat
 • Zrób galerie prac dziecka w domu. Taka wystawa będzie dowodem ważności jego twórczości
 • Zapisz dziecko na zajęcia plastyczne. Będzie mogło tam poznać techniki czy materiały, które w domu nie są dostępne oraz będzie uczyło się prac w zespole, która zaowocuje na jego późniejsze życie. Nauka sztuki, zwłaszcza w młodym wieku, może pomóc stymulować rozwój poznawczy dzieci i zachęcić je do myślenia nieszablonowego.

Pierwsze kroki artystyczne można stawiać już od najmłodszych lat. Nasze zajęcia plastyczne dla dzieci rozwijają umiejętności plastyczne i wrażliwość twórczą już od 6-go roku życia.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie – sprawdź naszą Politykę prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.